Federated Governing Board

Cover Image

A school's governing board (formerly called the governing body) is made up of members of the local community and parents/carers at the school. Governors have a responsbililty for the strategic direction for the school and for providing support and challenge to the Headteacher. The school's governing board meet each term and monitor the development and performance of the school in two committees, the Finance and Resources Committee and the School Improvement Committee. Minutes of governing board meetings are public and are available to read in the school office.

Sicklinghall is part of a federation with Goldsborough C.E. Primary School. This means that the two schools share one board of governors who oversee the work of both schools, provide strategic direction, challenge and support the schools to ensure that they meet the needs of all pupils. 

Federated Governing Board Composition

The Federation's Governing Board comprises of 13 governors, each of whom serve a term of 4 years. The make up of the board is as follows: 2 Foundation Governors (appointed by the Diocese), 2 Parent Governors (appointed by parents), 1 Authority Governor (appointed by the Local Authority), 6 Co-opted Governors (appointed by the Governing Board), 1 Headteacher Governor and 1 Staff Governor (appointed by staff members). In addition to external governors, there are two staff governors, one of whom is the Headteacher. The board is split into two committees with the following responsibilities:

School Improvement Committee Finance and Resources Committee

Teaching and Learning

Policies relating to curriculum, teaching, learning and pupil welfare- monitoring of effectiveness and review.

Matters relating to pupil welfare, progress and discipline

 

Budget management, setting and monitoring.

Building compliance and development.

Policies relating to finance and capital- monitoring of effectiveness and review.

 

Federated Governing Board- 2017/2018

Name and Category  Appointment Details (when, term, who by) Term End Date  Committees  Business Interests Attendance in 2016/2017

Guy Cooper 

Co-opted (Chair) 

10.1.2017 

4 years

By the Board

9.1.2021

Finance 

School Improvement

Nil  100%

David Blackshaw- Howell 

Foundation (Vice Chair)

23.3.2017 

4 years 

By the Diocese (Foundation) 

22.3.2021 Finance Nil 67%

Ian Brotheridge 

Co-opted 

23rd March 2017 

4 years

By the Board

22.3.2021 Finance  Nil 100%

Sue Callinan

Co-opted

28th September 2017

4 years 

By the Board 

27.9.2021 Finance (Chair) Nil 67% (as associate)

Julie Clegg

LA 

28th September 2017

4 years 

By the Local Authority (Safeguarding Governor) 

27.9.2021 School Improvement Nil  100%

Harriet Dow 

Parent

10th January 2017 

4 years 

Parent Election 

9.1.2021 School Improvement Nil  50%

Revd. Jo Henderson

Foundation

10th January 2017 

4 years 

By the Diocese (Foundation) 

27.4.2021 School Improvement Nil 33%

Richard Parr 

Co-opted

27th June 2017 

4 years 

By the Board 

26.6.2021 School Improvement Nil  100%

Cerys Townend 

Parent

10th January 2017

4 years 

Parent Election 

9.1.2017 School Improvement (Chair)  Nil  100%

Matt Shillito 

Headteacher 

Ex-officio 

-

School Improvement 

Finance and Resources

Nil  100%

Joe Cooper 

Staff

10th January 2017 

4 years 

Staff Election 

9.1.2017 School Improvement  Nil  100%
Vacancy           
Vacancy           

Previous School Governing Board (Prior to Federation in January 2017)

Governor's Name 

Category of Governor

Appointed by

Term of office end date

Committees serving on

Zararna Moon

Authority

Governing Board

31.8.2017

Finance and Resources

School Improvement

Strategic Development

Ian Brotheridge

Parent

Parental Election

13.11.2018

School Improvement

Strategic Development

Andrew Hartley

Co-opted

Governing Board

30.11.2018

Finance and Resources

Sian Marsh

Co-opted

Governing Board

 

School Improvement

Sheila Rusted Co-opted Governing Board 30.4.2015 School Improvement

Sue Callinan

Co-opted

Governing Board

23.3.2019

Finance and Resources

Angela Syson

Parent

Parental Election

26.6.2018

School Improvement

Strategic Development

Guy Cooper

Parent

Parental Election

12.2016

School Improvement

Jules Clegg

Parent

Parental Election

TBC

School Improvement

Matt Shillito

Headteacher

Governing Board

Ex officio

Finance and Resources

School Improvement

Strategic Development

Tracy Grafton

Staff

Staff Election

25.9.2016

School Improvement

Claire Thomson Headteacher Governing Board 31.12.2014

Finance and Resources

School Improvement

Mark Stephenson

Clerk to the Board

Clerk

 

n/a

 

Governor's Name Positions of Responsibility Business Interests Relationships Governor in another Educational Establishment?

Attendance

2014-2016

Zararna Moon Chair of Board NIL NIL NO 100%
Ian Brotheridge   NIL NIL NO 100%
Andrew Hartley Chair of Finance and Resources Committee NIL NIL NO 100%
Sian Marsh   NIL NIL NO -
Sheila Rusted   NIL NIL NO 86%
Sue Callinan   NIL NIL NO 100%
Angela Syson Chair of School Improvement Committee NIL NIL NO 100%
Guy Cooper Vice Chair of Board NIL NIL NO 100%
Rebecca Alderson   NIL NIL NO 43%
Tracy Grafton   NIL NIL NO 100%
Claire Thomson   NIL NIL NO 100%
Mark Peter Stephenson Clerk to the Board NIL NIL NO n/a

Clerk to Governors (North Yorkshire County Council) 

Mr Mark Stephenson